And Then We Came to an End (of Homemade Yogurt)

The yogurt experiment of 2009 has come to an end.

Below you'll find the results of my endeavors in yogurtery.

Positive findings:
  • It's really easy - 10 minutes of work and 12 hours of waiting (most of it spent sleeping). Read more here.
  • It made me feel like I was pretty cool - How many people can say they make their own yogurt?
  • It only costs about $4.50 for half a gallon of yogurt - I had to buy milk and some starter yogurt. Future batches would only cost as much as the milk I used.
Less-than-positive findings:
  • The second batch was a dud - That means no starter yogurt for the third batch. I have to buy everything again. Another $4.50 and half a gallon of inedible yogurt.
  • The batch only lasts a week - I think that would be fine if Angie and I were also eating it and not just Nila. Before I started working so late - and sleeping so late as a result - I would eat about 1/2 a cup each morning in a smoothie. I don't do that anymore. Nila's the only one eating yogurt everyday. So I spent $4.50 for the week. We normally spend $3.50 on Nila's yogurt for the week.
  • Nila doesn't eat as much of the homemade - I think it's because there isn't any sugar in it. I added fruit puree, but it's not the same. She was eating the lowest sugar store-bought brand I could find already.

With that, I decided that 12 grams of sugar each morning was a small price to pay to get Nila back to enjoying her yogurt in the morning rather than suffering through half as much as she'd normally eat.

Yo Baby wins this round.


I tasted the yogurt once more before throwing it all away. It didn't taste too bad, so am straining it as we speak.

I strained the first bit. Now, it looks and tastes like a fine Greek-style yogurt.

I will have the same problems above; no one will ever eat all of this yogurt, but maybe it isn't a bust after all.

No comments: